...

Badania USG

Zapraszamy do skorzystania z rejestracji on-line

BADANIA USG

Ultrasonografia to najczęściej wykonywane badanie obrazowe, które w Centrum Medycznym OMEGA Medical Clinics we Wrocławiu wykonują lekarze radiolodzy, oraz lekarze specjaliści w konkretnej dziedzinie medycyny (ginekolodzy, interniści, endokrynolodzy, urolodzy czy ortopedzi). Badanie USG jest bezpieczne, bezbolesne i stosunkowo tanie, a przy tym cechuje się dużą dokładnością. Może być wykonywane w każdym wieku, nawet już u niemowląt.

W OMEGA Medical Clinics we Wrocławiu dysponujemy wysokiej klasy sprzętem usg , dzięki czemu badanie USG to nie tylko bezinwazyjne badanie, ale przede wszystkim badanie pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Dzięki niemu można w łatwy sposób ocenić położenie, wielkość oraz strukturę narządów wewnętrznych. Badanie pokazuje wszelkie zmiany w ciele pacjenta, takie jak: guzy, torbiele, włókniaki, zmiany nowotworowe czy stany zapalne.

Ultrasonografia wykorzystywana jest w celu diagnozowania i rozpoznawania schorzeń, oraz monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Dzięki dużej dokładności jest również jednym z podstawowych badań profilaktycznych, pozwalającym na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży, USG jest głównym badaniem kontrolnym wykonywanym w celu oceny prawidłowego rozwoju płodu. 

Na czym polega USG i jak działa aparat ultrasonograficzny?

Działanie aparatu ultrasonograficznego opiera się na zasadzie ultradźwięków. Są to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Na badany obszar ciała lekarz nanosi specjalny żel, który zapewnia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Następnie przykłada głowicę aparatu do skóry i stopniowo bada wybrany fragment ciała. Głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki, które przenikają przez ludzkie tkanki i odbite wracają do aparatu USG, który przekształca odbite dźwięki w obraz widoczny na monitorze. Lekarz wykonujący badanie może wówczas powiększyć interesujący go obszar, dokonać precyzyjnych pomiarów, sprawdzić unaczynienie, ocenia strukturę i konsystencję badanego narządu. Pamiętajmy, że ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla człowieka, a samo badanie może być wykonywane tak często, nawet codziennie bez obawy o wystąpienie jakiegokolwiek powikłania.

Jakie są rodzaje badań USG i kto je stosuje?

W OMEGA Medical Clinics we Wrocławiu badanie USG wykonujemy u pacjentów w każdym wieku, począwszy od noworodków aż po seniorów. Duża różnorodność głowic do aparatu USG sprawia, że można zbadać niemal każdy fragment ciała. Warto wiedzieć, że są tkanki w ciele człowieka, które nie są dobrze widoczne w badaniu usg i do ich oceny stosujemy inne metody diagnostyczne, za przykład może służyć np. badanie płuc czy kości, do których oceny stosuje się inne badania obrazowe- zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Co zatem możemy zbadać w USG?

W naszej  Centrum Medycznym OMEGA Medical Clinics we Wrocławiu najczęściej wykonywanymi badaniami usg są:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG tarczycy,
  • USG piersi,
  • USG ginekologiczne TV (transwaginalne),
  • USG ginekologiczne przezbrzuszne TA u dziewczynek
  • USG naczyniowe metodą Dopplera,
  • USG serca (Echo serca),
  • USG węzłów chłonnych,
  • USG ślinianek,
  • USG oka,
  • USG przezodbytnicze (transrektalne),
  • USG stawu kolanowego,
  • USG stawu ramiennego (barku),
  • USG stawu biodrowego,
  • USG stawu łokciowego,
  • USG nadgarstka,
  • USG stawu skokowego,
  • USG przezciemiączkowe (u niemowląt)

USG jamy brzusznej

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej to podstawowe badanie internistyczne, które możesz wykonać w naszej klinice OMEGA Medical Clinics we Wrocławiu , zwłaszcza w przypadku diagnostyki dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. Obszar ten obejmuje wiele narządów wewnętrznych, dlatego też aby precyzyjnie określić przyczynę bólu brzucha, pacjent często zostaje skierowany na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej lub konkretnego narządu (wątroby, trzustki, nerek, dróg żółciowych). Wskazaniami do wykonania badania poza dolegliwościami bólowym są także problemy trawienne, nagła utrata wagi, czy monitoring leczenia. Ból brzucha może być również jedną z wczesnych oznak ciąży. Dlatego też ze względu na mnogość i różnorodność przyczyn, ból w jamie brzusznej powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. 

USG jamy brzusznej - ocena stanu narządów i zmian

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej ocenia budowę, strukturę a także funkcjonalność takich organów jak trzustka, wątroba, śledziona, nerki, czy pęcherzyk żółciowy. Podczas badania Lekarz ocenia kształt, wielkość oraz położenie wybranego narządu. Za pomocą badania USG można wykryć wszelkie niepożądane zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka oraz ustalenie przyczyny biegunek, wzdęć, czy też problemów wątrobowych. U pacjentka w terapii USG pozwala na ocenę skuteczności stosowanego leczenia. 

USG jamy brzusznej - jak się przygotować?

Dzień przed badaniem należy zastosować lekkostrawną dietę, unikając zwłaszcza potraw smażonych i napojów gazowanych. Badanie wykonuje się na czczo, w przypadku osób dorosłych co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Nadmiar powietrza w żołądku i jelitach może zaburzyć obraz, przed badaniem warto zastosować środek przeciw wzdęciom. Z tego samego powodu należy także ograniczyć palenie papierosów i żucie gumy, gdyż nieświadomie połykanie powietrza również prowadzi do zagazowania badanego obszaru i utrudnionej oceny. Ponadto dym papierosowy utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu badanego obszaru. 2 godziny przed badaniem należy wypić także około 1,5 litra niegazowanej wody, tak aby jak najbardziej wypełnić pęcherz moczowy. Jeżeli jest to możliwe, na badanie trzeba zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG.

Co ile robić USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może być wykonywane tak często, jak istnieje potrzeba. Jeżeli badanie USG nie dało jednoznacznej odpowiedzi, a dolegliwości nie ustępują, lekarz może zalecić poszerzenie diagnostyki o inne badania, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu i kału, czy gastroskopia.

Nawet gdy nie mamy żadnych problemów zdrowotnych związanych z jamą brzuszną, warto wykonywać takie USG w celach profilaktycznych. Kontrolne USG jamy brzusznej wykonywane raz na dwa lata pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych zmian, a także na systematyczną ocenę naszych organów wewnętrznych. 

USG piersi i tarczycy

USG piersi - najważniejsze badanie profilaktyczne u kobiet

Regularnie wykonywanie USG piersi jest najlepszą profilaktyką raka piersi u kobiet. Dzięki temu, że ultrasonograf jest w stanie wychwycić minimalne zmiany, niezauważalne ani gołym okiem, ani w badaniu palpacyjnym, możliwe jest całkowite wyleczenie ewentualnego nowotworu. Aby nie dopuścić do przeoczenia podejrzanych zmian, badanie powinno być wykonywane systematycznie, w zależności od wieku. Najlepiej zacząć już w okolicach 20 roku życia i profilaktycznie powtarzać badanie co rok, a po ukończeniu 40 roku życia nawet co 6 miesięcy.

USG piersi można wykonać w każdym momencie, niezależnie od fazy cyklu. Ogólnie przyjętą praktyką jest wykonywanie badania w pierwszej połowie cyklu, natomiast doświadczony lekarz poradzi sobie z oceną zawsze, kiedy przyjdziesz. 

USG tarczycy

Badanie usg tarczycy umożliwia ocenę wielkości, położenia oraz struktury tego gruczołu. W naszym centrum Medycznym badanie to wykonują radiolodzy , interniści oraz endokrynolodzy. Podczas badania można stwierdzić ewentualną obecność mikrozwapnień lub zmian ogniskowych, czy tez cech autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Ocenie podlegają także okoliczne węzły chłonne. Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są m.in. nieprawidłowości w badaniach hormonalnych krwi, duszności, wole, trudności w połykaniu, chrypka. Tarczycę warto zbadać także wówczas, gdy u pacjenta zaobserwowano nagłą i niespodziewaną zmianę masy ciała lub utrzymującą się dłuższy czas nadmierną senność, albo zmęczenie. Ultrasonografia tarczycy powinna być wykonywana profilaktycznie przez osoby mające genetyczne predyspozycje do powstawania nowotworów tarczycy. W takich przypadkach badanie należy wykonywać raz na rok. W pozostałych sytuacjach profilaktyczne badanie tarczycy powinno być robione raz na trzy lata.