Jakie działanie wykazuje osocze bogatopłytkowe?

osocze bogatoplytkowe

W dziedzinie medycyny estetycznej i regeneracyjnej coraz częściej wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP (Platelet-Rich Plasma). Jest to naturalny preparat otrzymywany z krwi pacjenta, który wykazuje wiele korzystnych właściwości. Poznaj szerszą charakterystykę osocza bogatopłytkowego.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to preparat uzyskiwany poprzez odwirowanie krwi pacjenta w celu wyizolowania i skoncentrowania płytek krwi. Płytki krwi są bogate w czynniki wzrostu i inne substancje biologicznie aktywne, które są kluczowe dla procesów naprawczych i regeneracyjnych w organizmie. Po odwirowaniu krwi, osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane lub nakładane na skórę, stymulując procesy regeneracji tkanek.

Jakie działanie wykazuje?

PRP wykazuje szereg korzystnych właściwości, które sprawiają, że jest szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jędrności, elastyczności i wygładzenia skóry. Dzięki zawartości czynników wzrostu, osocze bogatopłytkowe przyspiesza również proces gojenia się ran i zmniejsza widoczność blizn. Warto pamiętać, że zabiegi z użyciem PRP potrzebują systematyczności w celu uzyskania zadowalających efektów.

W jakich obszarach stosuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, do których można zaliczyć m.in.:

  • kosmetologię – w medycynie estetycznej PRP jest wykorzystywane do poprawy kondycji skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni; może być stosowane np. w zabiegach mezoterapii w celu poprawy wyglądu skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek
  • ginekologię estetyczną – w obszarze ginekologii estetycznej osocze bogatopłytkowe może być stosowane w terapii rewitalizacyjnej sromu, zmniejszaniu suchości pochwy czy poprawie elastyczności tkanek pochwy
  • ortopedię – wortopedii osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w leczeniu różnorodnych urazów, takich jak kontuzje stawów czy uszkodzenia ścięgien; zazwyczaj jest wstrzykiwane bezpośrednio do obszarów dotkniętych urazem w celu przyspieszenia procesu regeneracji

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu terapii z wykorzystaniem PRP, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania i zaproponuje rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Osocze bogatopłytkowe we Wrocławiu

Jako centrum medyczne OMEGA Medical Clinics oferujemy szeroki zakres zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego we Wrocławiu. Preparat wykorzystujemy m.in. do celów kosmetologicznych, ale również w obszarach ginekologii estetycznej i ortopedii. Gwarantujemy przeprowadzenie zabiegu po uprzedniej konsultacji, podczas której ustalamy szczegółowo oczekiwania i potrzeby pacjenta.