...

USG tarczycy – jakie nieprawidłowości może wykryć?

usg tarczycy wroclaw

Ultrasonografia tarczycy (USG) to nowoczesne, bezbolesne i nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na dokładne zbadanie tarczycy – jej wielkości, położenia oraz struktury. Sprawdź, jakie dokładnie nieprawidłowości jest w stanie wykryć i jakie są podstawowe wskazania do badania.

Jak przebiega badanie USG tarczycy?

USG tarczycy opiera się na technologii ultrasonografii, która daje obraz tarczycy i przytarczyc w czasie rzeczywistym. W trakcie badania Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a na jego szyi zostaje zaaplikowany specjalny żel, ulepszający przewodzenia fal ultradźwiękowych. Żel ten może znajdować się również na samej głowicy. Następnie lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu i skanuję tarczycę oraz jej sąsiednie struktury. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a jego wynik ma postać opisu z dołączonymi zdjęciami ultrasonograficznymi.

Jakie nieprawidłowości może wykazać USG tarczycy?

Ultrasonografia tarczycy to badanie, który umożliwia lekarzowi zapoznanie się z ogólnym stanem tego organu. Tym samym pozwala również na szczegółową analizę oraz wykrycie:

  • torbieli i zwapnień – badanie może wykryć torbiele, które są wypełnione płynem i mogą pojawić się w różnych częściach tarczycy. Zwapnienia to natomiast twarde, skaliste masy, które mogą być oznaką wielu schorzeń.
  • guzków – jednym z głównych powodów wykonywania USG tarczycy jest identyfikacja guzków, które mogą być łagodne lub złośliwe. W przypadku wykrycia anomalii, lekarz zaleca dodatkowe badania.
  • nieprawidłowych struktur tkanek – USG jest w stanie wykazać nieprawidłowości w strukturze tkanek tarczycy, co może wskazywać na trwające stany chorobowe.
  • stanów zapalny – choroby, takie jak Hashimoto i Gravesa-Basedowa, to stany zapalne tarczycy, które mogą być skutecznie zidentyfikowane podczas USG.

Podczas badania analizie podlegają również okoliczne węzły chłonne. Ich powiększenie może świadczyć o ewentualnej infekcji, ale również o poważnych zmianach nowotworowych.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Regularne badanie USG tarczycy powinno być wykonywane przede wszystkim przez osoby, które mają genetyczne predyspozycje do powstawania nowotworów tego organu. Wówczas na badanie kontrolne należy zgłaszać się przynajmniej raz w roku. Oprócz tego warto je wykonać również wtedy, gdy zaobserwowano nagłą i niespodziewaną zmiany masy ciała. Kolejne objawy, które powinny zaniepokoić, to m.in. nieprawidłowości w badaniach hormonalnych krwi, duszności, trudności w połykaniu, chrypka oraz nadmierna senność i zmęczenie. Profilaktyczną ultrasonografię tarczycy warto wykonywać raz na 2-3 lata.

USG tarczycy we Wrocławiu

USG tarczycy to niezawodne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie tarczycy i przytarczyc. Chcąc wykonać USG tarczycy we Wrocławiu, warto umówić wizytę w OMEGA Medical Clinics, gdzie specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesny sprzęt, przeprowadzą badanie tarczycy w sposób rzetelny i niezwykle precyzyjny.